ممکن است تصور شود که اگر در آئین زردشتی، فکر ثنوی " یزدان و اهریمن " وجود دارد، در دین اسلام هم عقیده " خدا و شیطان " به صورت دو قطب مخالف یکدیگر مطرح است. چه فرق است میان اهریمن کیش زردشتی و شیطان دین اسلام؟ میان اندیشه اهریمن در کیش زردشتی و آیین مزدایی، و اندیشه شیطان در آیین اسلام، تفاوت از زمین تا آسمان است. در تعلیمات اوستایی، از موجودی به نام " انگره مئنیو " یا اهریمن نام برده شده است و خلقت همه بدیها و شرور و آفات و موجودات زیان آور از قبیل بیماریها، درنده ها، گزنده ها، مارها و عقربها و همچنین زمینهای بیحاصل، خشکسالی و امثال آنها به او نسبت داده شده است نه به " اهورامزدا " که خدای بزرگ است و نه به " سپنت مئنیو " که رقیب " انگره مئنیو " است. 
از بعضی تعلیمات اوستایی ظاهر می شود که اهریمن، خود یک جوهر و عرض قدیم ازلی است مانند اهورامزدا، و به هیچ وجه آفریده اهورامزدا نیست، اهورامزدا او را کشف کرده است ولی او را نیافریده است. اما از بعضی تعلیمات دیگر " اوستا " مخصوصا قسمتی از " گاتاها " که معتبرترین اجزای اوستا است روشن می گردد که اهورامزدا دو موجود آفرید: یکی " سپنت مئنیو " یا خرد مقدس، و دیگری " انگره مئنیو " یا خرد خبیث (اهریمن). و به هر حال آنچه از اوستا ظاهر می شود و مورد اعتقاد زردشتیان بوده و هست این است که موجودات و مخلوقات جهان به دو دسته خیر و شر تقسیم می شوند. " خیرات " آنها هستند که هستند و بایست باشند و خوب است که باشند و وجودشان برای نظام عالم لازم است، اما " شرور " آنها هستند که هستند اما نبایست باشند، وجود آنها سبب نقص عالم شده است و این شرور به هیچ وجه مخلوق اهورامزدا نیستند بلکه مخلوق اهریمن اند، خواه خود اهریمن مخلوق اهورامزدا باشد و خواه نباشد. پس به هر حال اهریمن، خالق و آفریننده بسیاری از مخلوقات جهان است، قسمتی از جهان آفرینش، جزء قلمروی او است و او خود یا یک اصل قدیم ازلی است و شریک و مماثل اهورامزدا است در ذات، و یا مخلوق او است ولی شریک او است در خالقیت.
ولی در جهان بینی اسلامی اساسا جهان و موجودات جهان به دو دسته خیر و شر منقسم نمی گردد. در جهان، آفریده ای که نبایست آفریده شده باشد و یا بد آفریده شده باشد وجود ندارد، همه چیز زیبا آفریده شده و همه چیز بجا آفریده شده و همه چیز مخلوق ذات احدیت است. قلمروی شیطان " تشریع " است نه " تکوین "، یعنی قلمروی شیطان فعالیتهای تشریعی و تکلیفی بشر است. شیطان فقط در وجود بشر می تواند. نفوذ کند نه در غیر بشر. قلمروی شیطان در وجود بشر نیز محدود است به نفوذ در اندیشه او نه تن و بدن او.
طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک،  ادیان , فرقه ها، 
برچسب ها: شیطان، اهریمن، زرتشت، اسلام، تفاوت اهریمن در زرتشت و شیطان در اسلام، سپنت مئنیو، انگره مئنیو،  

تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1393 | 03:32 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات

به نظر دانشمندان حوزه‌های مردم‌شناسی، قوم‌شناسی و فولکلور، جادو آن نیرو و قدرتی است که با استفاده از روش‌های رازآمیز و به کمک نیروهای ماورا‌ء‌الطبیعه برای نفوذ یا تغییر وقایع هستی به کار برده می‌شود. در ایران، «از ما بهتران» هستند که می‌توانند به بدن ما وارد شوند و باید آن‌ها را از خود راند...

بقیه در ادامه مطلب...

ادامه مطلب

طبقه بندی: علوم ماورائی، 
برچسب ها: جادو، از ما بهتران، متافیزیک، دیو، جن، لوسین لوی برول، معصومه ابراهیمی،  

تاریخ : پنجشنبه 22 آبان 1393 | 02:40 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
شیوا (سانسکریتशिव به معنی نیک‌اختر یا فرخ‌پی) یکی از بلندپایه ترین ایزدان آئین هندو است. شیوا خدای آفریننده، نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان، بخشاینده گناهان و بسیارکننده روزیست.
1.jpg (410×273)
بقیه در ادامه مطلب...

ادامه مطلب

طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک،  ادیان , فرقه ها، 
برچسب ها: شیوا، شیواگری، جشنواره شیواگری، جشنواره خدایان باستانی، هند، آیین هند، शिव،  

تاریخ : پنجشنبه 15 آبان 1393 | 01:56 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
تسوکیومی (Tsukuyomi) یا خدای ماه، در اساطیر ژاپن و مذهب شینتو خدایی است که جنسیت آن مشخص نیست، اما اغلب او را مذکر فرض می‌کنند. کلمه تسوکیومی در زبان ژاپن از دو بخش tsuki به معنای ماه و yomu به مفهوم خواندن تشکیل شده‌است. با نگاهی دیگر به این کلمه، میتوان آن را ترکیبی از Tsukiyo به معنی مهتاب و miru به مفهوم تماشا کردن نیز دانست.

تسوکیومی در بین سه فرزند باشکوه ایزاناگی که بعد از فرار از دنیای زیرزمین، خودش را برای پاک شدن از گناهان شست و سه کودک خلق کرد، دومین محسوب می‌شود. تسوکیومی زمانی خلق شد که ایزاناگی چشم راست خود را می‌شست. گرچه در داستانی دیگر، تسوکیومی از آینه‌ ساخته شده از روی سفید در دست راست ایزاناگی خلق شد.

بعد از بالا رفتن از نردبانی الهی، تسوکیومی باقی عمر خود را به همراه خواهرش آماتراسو در بهشت گذراند.

زمانی که تسوکیومی اوکه‌موچی، الهه غذا را کشت، آماتراسو را خشمگین کرد. بنابراین آماتراسو دیگر به تسوکیومی نگاه نکرد و برای همیشه حرکت در سمت مخالف برادرش در آسمان را انتخاب کرد. به همین دلیل است که بین شب و روز تفاوت بوجود آمدطبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک، 
برچسب ها: خدای ماه، اساطیر چین، خدایان چین، خدای ماه در چین، تسوکیومی، Tsukuyomi، مذهب شینتو،  

تاریخ : پنجشنبه 8 آبان 1393 | 01:47 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات

1.jpg (500×374)

"برونو بارسلو" مرد 34 ساله ای است که چندنی بپیش در حالی که اسلحه ماهیگیری اش را تمیز می کرد دچار سانحه ای کشنده شد. نیزه ماهیگیری ناگهان از سلاح او خارج و از چشم چپش وارد جمجمه او شد.

برونو در این حادثه دچار هیچ آسیب دیدگی نشد با اینکه مغز او سوراخ شده است پزشکان آسیب دیدگی مهمی را در او شناسایی نکرده اند. نکته جالب اینجاست که او 10 ساعت پس از حادثه به بیمارستان مراجعه کرده بود که این نیز در نوع خود زمان بسیار طولانی است.

پزشکان  پس از یک عمل جراحی 4 ساعته توانستند نیزه را از  چشم او خارج کرده تا او دوباره زندگی عادی خود را از سر بگیرد. عمل دومی نیز برای بینایی او انجام شد که البته با موفقیت به پایان نرسید و بارسلو دید چشم چپش را از دست داده است.

پزشکان می گویند تنها چند میلیمتر تا مرگ او فاصله بوده است اما نیزه با برخورد به گوشه چشم کمی منحرف شده و به دستگاه های اصلی مغز او آسیبی نرسانده است.

2.jpg (470×633)
طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک،  سمبل ها , نشانه ها, عجایب، 
برچسب ها: نیزه، مردی که با یک نیزه در مغز زنده ماند، زنده ماندن عجیب مرد برزیلی، نیزه در چشم، مردی که با یک نیزه در چشم زنده ماند، رونو بارسلو، عجایب باور نکردنی،  

تاریخ : پنجشنبه 1 آبان 1393 | 03:29 ق.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات