این دست‌نوشته منبع تلاش‌های بسیاری در رمزنگاری برای پی بردن به مفهوم آن شده‌است و از معماهای مشهور در رمزنگاری متن‌های کهن‌اند. رمزنگاران بسیاری در جنگ جهانی دوم برای رمزگشایی این نوشته‌ها دست به کار شدند ولی آن‌ها ...


بقیه در ادامه مطلب...
دست‌نوشته‌های ووینیچ (Voynich manuscript) به کتاب نقاشی‌شدهٔ اسرا آمیزی که در اروپا یافت شده، گفته می‌شود. گمان می‌رود که این کتاب در میان قرن‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی نوشته شده باشد. با این حال نویسندهٔ آن و همچنین زبان و الفبایی که این نوشتار به آن نوشته شده ناشناخته باقی مانده‌است.
این دست‌نوشته منبع تلاش‌های بسیاری در رمزنگاری برای پی بردن به مفهوم آن شده‌است و از معماهای مشهور در رمزنگاری متن‌های کهن‌اند. رمزنگاران بسیاری در جنگ جهانی دوم برای رمزگشایی این نوشته‌ها دست به کار شدند ولی آن‌ها همچنان مرموز و ناشناخته‌اند. شکست‌های پی در پی در دستیابی به معنای نوشتارهای این دست نوشته عده‌ای از پژوهشگران را بر این باور انداخته‌است که این نوشته‌ها یک فریب تاریخی‌اند.
این کتاب در حال حاضر جزو دارایی‌های کتابخانه دانشگاه ییل در ایالات متحده است.


ماجرای کتاب دست‌‏نوشته‌‏ی‌‏ وُینیچ  Voynich، برای سال‌‏های سال موضوع جذابی بوده است. این دست‌‏نوشته شامل توضیحات کاملی از مردم و گیاهان و همچنین رازی است که مدت‌‏ها حل نشده باقی مانده است.

نام نویسنده و منشاء کتاب وُینیچ مشخص نیست. این کتاب قدیمی پر از نقاشی‌‏های ماهرانه از ستاره‌‏ها، گیاهان و اسرار کیمیاگری می‌‏باشد. همچنین یک دایره‌‏المعارف است، ولی قسمت‌‏هایی از خطاطی‌‏های این کتاب هرگز نه ترجمه شده و نه فهمیده شده‌‏ است.

اکنون محققان گیاه‌‏شناس گزارش داده‌‏اند که راز کتاب قطور وینیچ را کشف کرده‌‏اند.


به‌‏دلیل این‌‏که این کتاب را در یک قلعه‌‏ی باستانی  در ایتالیا و داخل یک صندوق پر از خاک پیدا کردند، گمان می‌‏رفت که مبداء آن از اروپا باشد. ولی برخی توضیحات داخل آن، یک گیاه‌‏شناس معتبر را به‌‏جای جستجوی جواب در اروپا به سراغ  آمریکای مرکزی و مکزیک باستان سوق داد.

برطبق سایت دیجیتال‌‏جورنال، شورای گیاه‌‏شناسی آمریکا پس از این موفقیت، یک تحلیل مقایسه‌‏ای جنجال‌‏برانگیز در ارتباط با دست‌‏نوشته‌‏ی وُینیچ و دست‌‏نوشته‌‏های مکزیکی نوشته است:

دکتر تاکر گیاه‌‏شناس و پروفسور افتخاری و آقای فیلیپس کلود اِی، مدیر همکار دانشگاه هرباریموات دلاوِر و آقای تالبرت کارشناس تکنولوژی بازنشسته و کارمند سابق سازمان دفاعی آمریکا و ناسا، تصمیم گرفتند که در ابتدا توضیحات گیاه‌‏شناسی در کتاب وینیچ را بخوانند و سپس با توضیحات گیاهان مناطق دنیا با توجه به زمان ثبت اولین ظهور کتاب خطی (سال ۱۵۷۶ تا  ۱۶۱۲کا) مقایسه کنند. شباهت بین یک گیاه توضیح داده شده در کتاب وینیچ و گیاه صابون شرح داده شده در سال ۱۵۵۲ در دست‌‏نوشته‌‏ی قدیمی کروز بادیانوس از مکزیک که به‌‏عنوان اولین متن نوشته شده‌‏ی‌‏‌‏‌‏‌‏ پزشکی در دنیای جدید به آن نگریسه می‌‏شود، توانست پژوهشگران را به مسیر شناسایی ۳۷ نوع گیاه و ۶ حیوان و یک نوع ماده‌‏ی معدنی در کتاب دست‌‏نویس آمریکایی یا بهتر بگوییم اسپانیای جدید، پس از فتح و مناطق تحت محاصره‌‏اش، هدایت کند.


با توجه به این‌‏که دست‌‏نوشته هنوز وجود دارد و ناپدید نشده است، تشریح گیاهان دنیای جدید، به محققان و رمزنویسان سرنخی را برای رمزگشایی از این متون می‌‏دهد.


دکتر وندی آپِلِکوِست، دستیار متصدی باغ گیاه‌‏شناسی مرکزی میسونری ویلیام ال براون بیان کرد: «حداقل این اظهارات جدید می‌‏تواند به تلاش‌‏هایی برای کشف رمز بیانجامد؛ در آخر اگر متن مربوط به اقوام آمریکای مرکزی باشد، می‌‏توان راز آن را پیدا کرد و از نظر تاریخی اهمیت آن فوق‌‏العاده خواهد بود.»طبقه بندی: علوم ماورائی، 
برچسب ها: دست‌نوشته‌های ووینیچ، کتاب ووینیچ، باستان شناسی، گیاه شناسی، کیمیا گری، Voynich manuscript، کتاب های مرموز،  

تاریخ : پنجشنبه 30 شهریور 1396 | 06:52 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات