تبلیغات
قلمرو موجودات شب - آتلانتیس

حدود 350 سال قبل از میلاد افلاطون در رساله ای به نام تیمائوس (Timaeus) چنین نوشت: " 12 هزار سال پیش از این جزیره ای بوده است بزرگ با تمدنی ستایش انگیز موسوم به آتلانتیس که..."بقیه در ادامه مطلب...
حدود 350 سال قبل از میلاد افلاطون در رساله ای به نام تیمائوس (Timaeus) چنین نوشت: " 12 هزار سال پیش از این جزیره ای بوده است بزرگ با تمدنی ستایش انگیز موسوم به آتلانتیس که..." به این ترتیب نام قاره آتلانتیس برای نخستین بار بر قلم افلاطون جاری شد و به زودی بر سر زبانها افتاد.
این فیلسوف بزرگ یونانی آنگاه در رساله دیگری به نام کور تیاس(Critias) شرح بیشتری از قاره آتلانتیس و تمدن آن نوشت "آتلانتها افزون بر 20 میلیون نفر بودند که در جزیره ای خوش آب وهوا به وسعت 154 هزار مایل مربع زندگی می کردند در جنگلهای انبوه آتلانتیس انواع جانوران بزرگ وکوچک می زیستند و شهرهای آباد آن با ساختمانهای عظیم به شکل هرم..."
طبق گزارش افلاطون "... بر این سرزمین اطلس حکومت می راند که مردم او را ستون آسمان می دانستند و در مرکز جزیره در بزرگداشت اطلس معبدی با شکوه ساخته بودند که دیوارهای عظیم داشت و درهای آن تزیین یافته بود از سنگها و فلزات قیمتی در زیر تابش نور خورشید همچون الماس می درخشید".
افلاطون ادامه می دهد:" مقدس ترین حیوان در نزد مردمان آتلانتیس گاو نر بود که مظهر قدرت به شمار می رفت و به عنوان برترین هدیه به پیشگاه اطلس با مراسمی شکوهمند در برابر معبد بزرگ قربانی می شد تا فوران خون سنگهای مرمر را رنگ آمیزی کند ."
به نوشته افلاطون:" در قاره آتلانتیس شهرها به شکلی هندسی و زیبا ساخته شده بودند و کانال های آب که همچون رگها در بدن به هر سو امتداد داشتند مزرعه ها و باغها را سیراب می کردند . اساس فرهنگ و تمدن این مردمان سعادتمند همانا برادری و صفات عالی انسانی بود. اما چون قدرت ایشان روز افزون شد به تدریج شروع به دست درازی به دیگر سرزمینها کردند افلاطون میگوید:روح احساس و کمک درآنها دیگر از بین رفته بود و اعتقاد و ایمان خود را از دست داده بودند, انها با سپاهیانی بی شمار  قصد فتح آتن و سرزمین های شرق را داشتند.
اما زئوس طوفانی بر آنها نازل کرد, مجازاتی که به هیچ وجه قابل تصور نبود. افلاطون در این باره نوشت "طوفان سبب زمین لرزه و سیل های بزرگی شد که به مدت یک شبانه روز به شدت ادامه داشت وقتی دریا جزیره آتلانتیس را به زیر خود فرو برد و ناپدید گشت " افلا طون تردید داشت که هرگز نشانه ای از این سرزمین گمشده به دست آید.
او نوشت " اقیانوس در آن نقطه به مکانی غیر قابل عبور و جستجو تبدیل شده است".
به این ترتیب و به روایت افلاطون تمدن آتلانتیس در آغاز شکوفایی نابود می شود و سه نیروی سهمگین طبیعت یعنی: آتشفشان و زلزله و طوفان با چنان شدت و خشونتی بر پیکر آتلانتیس می تازد که تصور آن نیز لرزه بر پیکر آدمی می اندازد.این واقعه در سال 3500 قبل از میلاد روی می دهد. جزیره آتلانتیس به لرزه در می آید; زمین از هر سو شکاف بر می دارد و تکه تکه می شود. از قله های کوه آتش فوران می کند و تکه های مذاب همچون باران مرگ بناها را هدف قرار می دهد . سپس خاکستری داغ همه فضا را تیره و تار می کند و بر سراسر جزیره فرو می بارد تا ... سرانجام چنان کند که آتلانتیس در زیر پردهای سنگین مدفون شود وبه افسانه ها بپیوندد .
چون افلاطون در گذشت; آتلانتیس هم از یاد ها رفت و دیگر کسی سراغ آن جزیره اسرارآمیز را نگرفت جز آنکه نامش برای دریای آتلانتیک (واقع در میان سه قاره افریقا اروپا وامریکا) باقی ماند.اما جست و جو گران و دوستداران تاریخ و گذشته زمین با مطاله رساله های افلاطون دراندیشه جزیره ای فرو می رفتند که در آن مردمی لایق و هوشمند زندگی می کردند و همواره پرسش این بود که آتلانتیس در چه نقطه ای قرار داشت و علت واقعی نابودی آن چه بوده است؟ آیا چنین تمدنی واقعیت داشته یا افلاطون از رویاهای خود سخن گفته است؟ این تردیدها از آنجا قوت می گرفت که آتلانتیس در زبان مصریان باستان به معنی " جزیره بی نام " است و یونانیان باستان نیز علاقه وافری به سرزمینهای اساطیری و داستانهای مربوط به اسطوره ها والهه ها داشته اند . بنابراین رساله افلاطون می بایستی درباره یک آرمانشهر در جزیره ای  موهوم میان دریای اساطیری باشد.
یک فرض دیگر این بود که افلاطون از تمدنی سخن به میان آورده که نشانه ها و چگونگی آن را از زبان دریا نوردان شنیده و خودش چیزهای زیادی به آن افزوده است.
یونانیهای دوره باستان بر این باور بودند که انتهای دنیا صخره عظیمی است در جایی که "ستون هرکول" قرار دارد! و این ستون همان تخته سنگهای بس بزرگی است که در دو سوی تنگه ای بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس (تنگه جبل الطارق) واقع است.


دریا نوردان کشورهای حوزه مدیترانه هرگز جرات نمی کردند از این تنگه بگذرند و خود را به دریاهای آزاد و اقیانوسها برسانند; اما گاه پیش می آمد که کشتیهای کوچک به دست امواج خروشان به اقیانوس اطلس کشیده می شدند و از دهانه تنگه می گذشتند. در این صورت دریانوردهایی که می توانستند خود را نجات دهند و دوباره به وطن بازگردند حکایتهای شگفت آوری از سرزمینهای سرشار از نعمت و آسایش در آنسوی ستون هرکول تعریف می کردند که بیشتر به افسانه پردازی شباهت داشت تا واقعیت! ولی افلاطون با جمع آوری اطلاعات و مشاهدات دریانوردها اعتقاد یافته بود که درآنسوی تمدن حوزه مدیترانه تمدن دیگری در جزیره ای میان آبهای خروشان اقیانوس وجود دارد که همان آتلانتیس است.
به گمان دانشمندان آنچه افلاطون نشانی داده می تواند تمدنی باشد متعلق به دوران پارینه سنگی واقع در منطقه ای که در آن یخ بندان وجود نداشته است.
جست و جوی دانشمندان و کنجکاوی آنها برای دستیابی به سرچشمه تاریخی آتلانتیس تا امروز ادامه داشته است. انسان با تکیه بر علم واطلاعات خود می خواهد سرانجام در یابد که "آتلانتیس مدفون شده" به طور دقیق در چه نقطه ای قرار داشته و کجا می تواند بوده باشد. آیا آتلانتیس قاره ایست تقسیم شده؟ آیا اقلیمی است غروب کرده در مثلث برمودا؟ 
با توجه به نشانه هایی که افلا طون در رساله های خود به دست داده است چنین گمان می کنند که جزایر " آزور" باید از بقایای قاره گمشده آتلانتیس باشد. این جزایر همچون حلقه ای به همدیگر در اقیانوس اطلس قرار دارند و بر اساس شواهد و مدارک موجود در حدود 2200 سال پیش از میلاد با شراره های برکشیده از قله یک آتشفشان سهمگین و زلزله, تکه پاره شده اند.
اوتوهنریخ موک که مهندس اتریشی بود و علاقه وافری به تاریخ و جغرافیا داشت کتابی تحت عنوان " راز آتلانتیس" نوشت که شهرتی جهانی یافت و بار دیگر آتلانتیس را بر سر زبانها انداخت . انتشار این کتاب در سال 1976 بود و به اعتقاد نویسنده آن جزیره آتلانتیس نه فقط وجود داشته و دستخوش یک بلای سهمگین طبیعی شده بلکه بازماندگان فاجعه آتلانتیس به سواحل آمریکای جنوبی و شمالی و آفریقا و اروپا افتاده و به هر سرزمینی که رسیده اند دانش خود را از شهر سازی و معماری به کار بسته اند تا بناهای عظیم و معبدهای با شکوه و قصرهای بزرگ مانند آنچه که خود در آتلانتیس داشتند بسازند.
بناهایی همچون اهرام مصر و معبدهای مایا وازتک و...
بر اساس فرضیه هایی که موک ارایه می دهد بسیاری از تمدنهای دوره باستان از دسته دوم بوده و همگی زاییده یک تمدن مادر به نام آتلانتیس هستند! زیرا این غیر ممکن است که به طور تصادفی تمدنهای مشابهی در دورترین نقاط گیتی به وجود اید و بخصوص معبدهایی به شکل هرم در هزاران کیلومتر دور از هم ( بین النهرین و حاشیه رود نیل و سواحل قاره آمریکا و...) ساخته شود . موک حتی معتقد بود که بازی " پلوتا " که در میان اهالی باسک (اسپانیا) رواج دارد همان بازی رایج در تمدنهای مایا و آزتک است و ریشه در فرهنگ سرخپوستان امریکای جنوبی دارد.
به گفته موک: زلزله و طوفان هولناکی که 12 هزار سال قبل از میلاد در اقیانوس اطلس روی داد نه تنها تمدن درخشان آتلانتیس را از میان برد بلکه دامنه امواج خروشان آن همه خشکیهای زمین را در بر گرفت و چنان کرد که در کتابهای آسمانی " توفان بزرگ " نام گرفت و 4000 سال از آن طوفان سپری شد تا یک بار دیگر تمدنهای انسانی در اینجا و آنجای جهان جوانه بزنند.


فرضیه های موک را دانشمندان علم زمین شناسی چنین توجیه می کنند که زلزله های شدیدی که در کف اقیانوسها رخ می دهد می توانند چنان لرزش و هیجان شدیدی در آبهای اقیانوس به وجود آورند که موجهای بسیار عظیم به پا شود و همه چیز را در ساحل به کام خود بکشد. در تابستان سال 1920 زلزله ای در منطقه شمال فرانسه (نرماندی) رخ داد که گرچه بیش از چند ثانیه طول نکشید اما تکانهای آن به اقیانوس اطلس و جزایر آزور (Azor) کشیده شد و شهر ساحلی تاپال را ویران کرد . بنابراین طوفانهای عظیم دریایی همچنان که شهرها و تمدنها را به کام خود می کشند می توانند آنچه را که بلعیده اند بار دیگر از کف اقیانوسها بالا بیاورند و در آن صورت است که ما شاهد پیدا شدن ستو نهای عظیم سنگی, دروازه های بزرگ, گنجها و... خواهیم بود.
آیا ممکن است روزی آتلانتیس دوباره از زیر آب خارج شود و بر اثر انقلابهای دریایی بقایای تمدن درخشان آتلانتیس بر روی آب بیاید تا بتوانیم شهرها و معبدها و قصرها را مشاهده کنیم؟
افسانه آتلانتیس شاید روزی با کشف بنای تاریخی به زمان ما پیوند بخورد و رویای دیر پای انسان سرانجام به واقعیت برسد. شاید هم آتلانتیس آرمانشهری است ساخته وپرداخته خیال .
به هر روی اگر آتلانتیس بهشت گمشده است یا جهنم مدفون شده در اعماق اقیانوسها تا به امروز فکر آدمی را به خود مشغول داشته و فرهنگ ومشخصات آن سینه به سینه پیش آمده و هنوز وهمچنان با انسان سخن می گوید.  
طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک، 
برچسب ها: آتلانتیس، Atlantis، جزیره گم شده، افسانه آتلانتیس، هرم، بین النهرین، خدایان باستانی،  

تاریخ : پنجشنبه 26 اسفند 1395 | 07:54 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید