تبلیغات
قلمرو موجودات شب - 12 تمدن ناپدید شده - قسمت دوم

چرا یک تمدن شکوفا و پیشرفته در زمان خود، به طور ناگهانی متوقف شده و ساکنان آن از بین رفته و معماری اش متروک می شود؟ نظریه پردازان توطئه، حدس و گمان هایی عجیب و غریب در این مورد دارند؛ از جمله ربوده شدن توسط موجودات فضایی. اما در مورد این ۱۲ اجتماع و تمدن، علل موجود به احتمال قوی، این جهانی و زمینی می باشد. بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی، تهاجم و تاخت و تاز و مشکلات اقتصادی. با این حال ما نمی دانیم و به احتمال زیاد نیز هرگز نخواهیم دانست که دقیقا چه اتفاقی افتاده.


0.jpg (475×406)

بقیه در ادامه مطلب...

 7.jpg (400×513)

Cucuteni -Trypillians، اوکراین و رومانی

بزرگترین سکونتگاه در دوره نوسنگی اروپا توسط تمدن Cucuteni-Trypillians در اوکراین، رومانی و مولداوی امروزی بنا نهاده شد. این تمدن اسرار آمیز، که بین ۵۵۰۰ سال و ۲۷۵۰ سال پیش از میلاد رونق گرفت، با سفالهای منحصر بفرد با نقش و نگار های خاص و عادت عجیب سوزاندن روستاهای خود بین هر ۶۰ تا ۸۰۰ سال مشخص و معرفی می شود. روستاها دوباره و دوباره بر روی خاکستر روستاهای قدیمی ساخته شدند. در حدود ۳۰۰۰ سایت (محوطه) باستان شناسی Cucuteni-Trypillian شناسایی شده از جمله سایتی که ممکن است قدیمی ترین محل استخراج نمک در جهان باشد. همچون بسیاری از تمدن های دیگر، Cucuteni-Trypillians نیز ممکن است توسط تغییرات آب و هوایی از بین رفته باشد اما تئوری های دیگر نشان می دهند که آنها به تدریج با گروه های دیگر مخلوط شدند تا زمانی که فرهنگ خود را از دست دادند.

 8.jpg (400×515)

 

نبطیان یا نبطی ها

 (Nabateans) اردن تمدن نبطیان باستان که جنوب اردن ، کنعان و شمال عربستان را شامل می شد، در قرن ششم پیش از میلاد شروع شد. زمانی که نبطی های کوچ نشینی که به زبان آرامی صحبت می کردند، به تدریج مهاجرت خود را از عربستان آغاز کردند. میراث آنها توسط شهر هیجان انگیز پترا (Petra) مجسم شد، حک شده در سنگ ماسه های کوه های اردن، و مهارت آنها در مهندسی آب، مدیریت یک سیستم پیچیده از سد ها، کانال ها و مخازن که به آنها در گسترش و رشدشان در منطقه خشک کویری کمک کرد. قسمت کمی از فرهنگ آنها تاکنون شناخته شده ولی ادبیات نوشته شده ی زنده ای از آنها وجود ندارد. در حدود قرن ۴ میلادی نبطی ها به دلایل نامعلومی پترا را ترک کردند. اعتقاد بر این است که تمدن نبطیان پس از قرن ها حکومت خارجی به گروه های مختلفی از دهقانان یونانی تقسیم شدند که در نهایت به دین مسیحیت گرویدند و سپس این مناطق توسط مهاجمان عرب فتح شد.

9.jpg (400×493)

 

کاهوکیا (Cahokia) ، ایلینوی (Illinois)، ایالات متحده آمریکا

تعداد کمی از آمریکایی ها متوجه هستند که بقایای یک تمدن باستانی گمشده در ایالت ایلینوی وجود دارد. درست آن سوی رودخانه می سی سی پی در سنت لوئیس، میسوری. سایت باستانی تپه های کاهوکیا (Cahokia Mounds) که تمدن بومی فرهنگ می سی سی پی (Mississippian culture) را داشته است، به حدود ۶۰۰ پس از میلاد مرتبط می شود. ساکنان کاهوکیا به نظر نمی رسد که نوشته و مکتوب حفظ شده ای داشته باشند. اما حفظ این میراث جهانی بوسیله مجسمه های سفالی و دیگر ابزار آلات ابتدایی انجام گرفته است. کاهوکیا یکی از بزرگترین مراکز شهرنشینی در این منطقه بوده که بیش از ۴۰ هزار نفر در آن ساکن بوده اند. یعنی بیشتر از جمعیت لندن در سال ۱۲۵۰ میلادی یا بیشتر از هر شهر آمریکا تا فیلادلفیا در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی. کاهوکیا تقریبا صد سال قبل از اینکه اروپاییان به آمریکای شمالی برسند، نابود شده بود. علت از بین رفتن این تمدن ممکن است عوامل زیست محیطی یا حمله مردم دیگر تمدنها به آن باشد.

 10.jpg (400×513)

تمدن موکنای (Mycenaean Civilization)، یونان

بر خلاف مینوآن ها که قبل از میسین ها می زیستند، موکنای فقط به واسطه تجارت رونق نیافته بود، بلکه مجموعه ای گسترش یافته از تمدن یونان بود. زمان اوج تمدن موکنای درست مصادف بود با ناپدید شدن تمدن مینوآن (Minoans). این تمدن قبل از نابودی اش که در حدود ۱۱۰۰ پیش از میلاد اتفاق افتاد، به مدت پنج قرن در سلطه بود. افسانه هلنی ، یونانی (Hellenic legend) بر آن است که موکنای احتمالا تروی اساطیری را شکست داده است و مصنوعات این امپراتوری در نقاط دوری از ایرلند یافت شده است. در حقیقت این تمدن فرهنگی و اقتصادی ثروتمند در پشت ثروتی از هنر، معماری و ابزار و مصنوعات باقی مانده است. برای تمدن موکنای چه اتفاقی افتاد؟ ممکن است بلایای طبیعی آنها را از بین برده باشد. اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که یا مهاجمان خارجی و یا درگیری های داخلی آنها را از صفحه روزگار حذف کرده باشد.

11.jpg (400×513)

 

تمدن موچه (Moche Civilization)، پرو

 تمدن موچه بیشتر از آنکه یک امپراتوری باشد، مجموعه ای از مردم با فرهنگ مشترک بود که یک جامعه مبتنی بر کشاورزی و زراعت همراه با کاخها، اهرام و کانال های آبیاری پیچیده در ساحل شمالی پرو مابین حدود ۱۰۰ و ۸۰۰ میلادی محسوب می شد. با اینکه از این تمدن هیچ زبان نوشته شده ای در دست ما نیست ولی سرنخ هایی از آنها برای ما باقی مانده که در قالب سفال های فوق العاده دقیق و معماری با عظمت می باشد. در سال ۲۰۰۶ یک اتاق یا تالار از تمدن موچه کشف شد که ظاهرا برای قربانی کردن انسان مورد استفاده قرار می گرفته است و شامل بقایای انسان بود. تئوری های مختلفی مبنی بر علل ناپدید شدن تمدن موچه وجود دارد، اما شایع ترین توضیح، تاثیرات ال نینو (El Nino)، یک الگوی آب و هوایی شدید با تناوب دوره ای جاری شدن سیل و خشکسالی است. شاید این تئوری، تلاش های خونین موچه ای ها را برای دلجویی از خدایان آشکار می کند.


12.jpg (400×386)

 

فرهنگ کلوویس (Clovis Culture) ، آمریکای شمالی

 شناخت کمی درباره فرهنگ کلویس وجود دارد. مردمان سرخپوست – هندی (Paleo-Indian) که تصور می شد اولین ساکنان انسانی در آمریکای شمالی باشند. باستانشناسان به طور آزمایشی مصنوعاتی را در نزدیکی کلویس در نیومکزیکو یافته اند که با آزمایشات سن یابی کربنی به ۱۳۵۰۰ سال قبل بر می گردد. اما قدمت بیشتر از ۱۰ هزار سال غیر قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. مصنوعاتی همچون تیغه هایی از جنس سنگ و استخوان، تنها سرنخ های ما از کلوویس می باشند که به عنوان فعالیت های قدیمی انسان شناخته می شوند. اما کلوویس چگونه ناگهان ناپدید شده است؟ برخی بر این باورند  که کلوویسی ها به خاطر شکار بیش از حد، منابع غذایی خود را از بین برده اند ویا تغییرات آب و هوایی، بیماری علت آن بوده است.
طبقه بندی: سمبل ها , نشانه ها, عجایب، 
برچسب ها: عصر باستان، تمدن باستانی، تمدن های باستانی، ناپدید شدن انسان ها، ناپدید شدن تمدن ها، تمدن های از بین رفته، مایا ها،  

تاریخ : پنجشنبه 9 دی 1395 | 05:53 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید