تبلیغات
قلمرو موجودات شب - 12 تمدن ناپدید شده - قسمت اول

چرا یک تمدن شکوفا و پیشرفته در زمان خود، به طور ناگهانی متوقف شده و ساکنان آن از بین رفته و معماری اش متروک می شود؟ نظریه پردازان توطئه، حدس و گمان هایی عجیب و غریب در این مورد دارند؛ از جمله ربوده شدن توسط موجودات فضایی. اما در مورد این ۱۲ اجتماع و تمدن، علل موجود به احتمال قوی، این جهانی و زمینی می باشد. بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی، تهاجم و تاخت و تاز و مشکلات اقتصادی. با این حال ما نمی دانیم و به احتمال زیاد نیز هرگز نخواهیم دانست که دقیقا چه اتفاقی افتاده.

0.jpg (475×406)

بقیه در ادامه مطلب...

1.jpg (400×513)

تمدن دره سند، پاکستان (The Indus Valley Civilization)

تمدن دره سند به عنوان یکی از بزرگترین شگفتی های معماری جهان ،که در زمان اوج خود به تمدن هاراپان (Harappan Civilizationn) شهرت داشته، در زمره ی اولین سکونتگاه های شهری بزرگ در کل قاره ها بوده است. تمدن دره سند، واقع شده در پاکستان امروزی، در ۴۵۰۰ سال پیش رونق و پیشرفت خود را داشت که پس از آن فراموش شد و تا سال ۱۹۲۰ که خرابه هایش در کاوش های باستان شناسی کشف شد، فقط در افسانه های محلی موجودیت خود را حفظ کرده بود. این تمدن پیشرفت ها و تکنولوژی های پیشرفته ای همچون موهنجو داروی معروف (Mohenjo Daro) و اولین سیستم فاضلاب شهری را شامل می شود. همچنین شواهدی از مهارت های شگفت انگیز و برجسته در ریاضیات، مهندسی و حتی دندانپزشکی اولیه در این تمدن وجود دارد. در سال ۱۵۰۰۰ پیش از میلاد تمدن دره سند تقریبا متروک و رها شده بود. احتمالا تهاجم اقوام هند و اروپایی و یا افول و فروپاشی کشاورزی به علت تغییرات آب و هوایی دلایل نابودی این تمدن باشد.

 2.jpg (400×426)

امپراتوری خمر، کامبوج (The Khmer Empire)

تمدن خمر که زمانی یکی از بزرگترین امپراتوری‌های جنوب شرق آسیا محسوب می‌شده، منطقه‌ای شامل کامبوج امروزی تا لائوس، ویتنام، میانمار و مالزی را دربر می‌گرفته است و امروزه این امپراتوری را با نام پایتختش یعنی شهر آنکگور می‌شناسند. تاریخ امپراتوری خمر به سال ۸۰۲۲ پس از میلاد بازمی‌گردد و به جز تعدادی سنگ نبشته، هیچ اثر نوشتاری از آن به جای نمانده، به همین دلیل دانش ما از این تمدن از تحقیقات باستان‌شناسی، حجاری‌های روی دیوارهای معابد و گزارش خارجیانی همچون چینیان برگرفته شده است. خمرها به آیین هندو و بودیسم معتقد بودند و معابد، برج‌ها، ساختارهای پیچیده‌ی دیگری از جمله آنکگور وات را سبهعنوان پیشکشی برای خدای ویشنو ساخته بودند. احتمال می‌رود حملات بیگانگان، مرگ در اثر طاعون، بحران های مدیریت آب که بر محصول برنج تأثیر می‌گذاشت، و نزاع بر سر قدرت میان خانواده‌های سلطنتی باعث از میان رفتن این امپراتوری و در نهایت تسلیم شدن آنان در برابر تایلندیان در سال ۱۴۳۱ پس از میلاد شده باشد.
3.jpg (400×513)

آناسازی، نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا (The Anasazi)

آناسازی نام امروزی قوم باستانی پوئبلو (Pueblo Peoples) است که در منطقه «چهار گوش» در جنوب غربی آمریکا، یعنی محل تلاقی ایالت های یوتا، آریزونا، نیومکزیکو و کلورادو، ساکن بوده‌اند. تمدن آنان حدود ۱۲ قرن پیش از میلاد ظهور کرد و همچنان شهرت خود را به خاطر ساختمان های ساخته شده از سنگ و خشت در طول دیواره‌های صخره‌ای همچون کلیف پلس (Cliff Palace) در پارک ملی مسا ورد (Mesa Verde National Park)، ویرانه‌های کاخ سفید و پوئبلو بونیتو در حاشیه شمالی دره  چاکو حفظ کرده است. این معماری به شکل اقامتگاه های چند طبقه‌ی شگفت انگیز که تنها با طناب یا نردبان قابل دسترسی بودند تکامل یافته بود. حقیقت این است که قوم پوئبلو «نابود نشدند»، بلکه در قرون ۱۲ و ۱۳ میلادی محل زندگی خود را به دلایل نامعلومی ترک گفتند. بسیاری از محققان و همچنین پوئبلوهای مدرن، که ادعا می‌کنند پوئبلوهای باستانی اجداد آنان بودده‌اند، بر این باورند که جنگل زدایی و خشکسالی باعث نزاع‌های داخلی و جنگ، و در نهایت پراکنده شدن این قوم باستانی شده است.

 4.jpg (400×513)

تمدن اولمک، مکزیک (The Olmec Civilization)

آنچه که در حال حاضر در زمینهای پست استوایی جنوب مرکزی مکزیک با نام وراکروز (Veracruz) و تاباسکو (Tabasco) قرار دارد، روزگاری یک تمدن کلمبیایی اولیه (Pre-Columbian) بود که مجسمه های باور نکردنی بسیار بزرگ از سر ها می ساختند، عادت به خونریزی و قربانی کردن انسانها داشتند، مفهوم عدد صفر را اخترا ع کردند و در اصل اساس دوره ی فرهنگی آمریکای میانه (Mesoamericann) را بنیاد نهادند که بعدها تکامل یافت. تمدن اولمک شاید اولین تمدن در نیمکره غربی باشد که سیستم نوشتاری را توسعه داد و احتمالا قطب نما و تقویم آمریکای میانه را اختراع کرد. تمدن اولمک که در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشته، تا اواسط قرن ۱۹ میلادی توسط مورخان کشف نشده بود. افول و زوال این تمدن می تواند به دلایلی همچون تغییرات زیست محیطی ناشی از فوران های آتشفشانی، زلزله و فعالیت های کشاورزی احتمالا مخرب باشد.

5.jpg (400×493)

امپراتوری اکسومیت ، اتیوپی (The Aksumite Empire)

یکی از شرکای اصلی تجارت با امپراتوری های روم و هند باستان، امپراتوری اکسومیت (Aksumite Empire) بود که با عنوان پادشاهی آکسوم (Aksum) یا (Axum) نیز شناخته می شود. گستره ی حکومت این امپراتوری در قرن ۴ پیش از میلاد از شمال شرقی آفریقا از جمله اتیوپی شروع می شد. امپراتوری اکسومیت که به گمان برخی، همان سرزمین ملکه سبا می باشد، احتمالا رشد و توسعه ی تکامل آفریقای بومی بود که بعدها اریتره امروزی، شمال اتیوپی، یمن، جنوب عربستان و شمال سودان را در بر گرفت. این امپراتوری الفبای مخصوص خود را داشت و اهرام و ستون های بزرگی را بنا نمود که هرم ابلیسک (Obelisk of Axum) از آن جمله است که همچنان پابرجاست. این اولین امپراتوری بزرگی بود که به مسیحیت گروید. از دلایل سقوط و انحطاط امپراتوری آکسوم می توان به انزوای اقتصادی به دلیل گسترش حکومت و تمدن اسلامی، تهاجم یا تغییرات آب و هوایی که الگوی سیلاب در رود نیل را تغییر داد، اشاره کرد.

 6.jpg (400×479)

تمدن باستان عصر مفرغ جزیره کرت

 (The Minoans, Crete) تمدن عصر مفرغ جزیره کرت که به دلیل نام پادشاه افسانه ای، مینوس (MINOS)، مینوآن (Minoan) نانمیده می شود تا اوایل قرن بیستم کشف نشده بود. اما پس از آن ما با قطعات پازلی جذاب و سحرآمیز از تمدن کهن روبرو شدیم که آغاز شکوفایی اش به بیش از ۷۰۰۰۰ سال پیش بر می گردد. مراکز تجارتی با قدمت تقریبا ۲۷۰۰ پیش از میلاد، یک تمدن پیشرفته، کاخهایی بزرگ و پیچیده که ساخته می شدند و بر اثر مجموعه ای از حوادث از جمله زلزله و فوران آتشفشان ترا (Thera volcano) به دنبال هم بازسازی می شدند. یکی از این کاخ ها () بود. کاخی پر پیچ و خم، هم پیوند با افسانه ی مینوس. که در حال حاضر یک محوطه ی بزرگ باستان شناسی و یک جاذبه گردشگری می باشد. اما در حدود ۱۴۵۰ پیش از میلاد یک فاجعه ی ناشناخته تمدن مینوآن رو به سوی سقوط و زوال برد.

طبقه بندی: سمبل ها , نشانه ها, عجایب، 
برچسب ها: عصر باستان، تمدن باستانی، تمدن های باستانی، ناپدید شدن انسان ها، ناپدید شدن تمدن ها، تمدن های از بین رفته، مایا ها،  

تاریخ : پنجشنبه 2 دی 1395 | 04:52 ب.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید