تبلیغات
قلمرو موجودات شب - هوروس

هوروس (به انگلیسی : Horus) از ایزدان مصر باستان به شمار میرود. نام او لاتینی است که خود ماخوذ از horos یونانی و hor مصری میباشد. او ایزدی خورشیدی بود که همواره با آپولن یکی پنداشته می شد و در نگاره‌ها ، شاهینی بر سر دارد. او با نام هور که در مصری تلفظ واژه ای دارد به معنای آسمان در نظر مصریان شاهینی می نمود که فراز سرشان در آسمان پرواز می کرد. بسیاری از آنان آسمان را هم چون شاهینی ایزدی می پنداشتند که دو چشمش ، یکی خورشید و دیگری ماه بود. پرستندگان این پرنده بایست بی شمار و نیرومند بوده باشند ، زیرا ...


بقیه در ادامه مطلب...

هوروس (به انگلیسی : Horus) از ایزدان مصر باستان به شمار میرود. نام او لاتینی است که خود از horos یونانی و hor مصری میباشد. او ایزدی خورشیدی بود که همواره با آپولن یکی پنداشته می شد و در نگاره‌ها ، شاهینی بر سر دارد. او با نام هور که در مصری تلفظ واژه ای دارد به معنای آسمان در نظر مصریان شاهینی می نمود که فراز سرشان در آسمان پرواز می کرد. بسیاری از آنان آسمان را هم چون شاهینی ایزدی می پنداشتند که دو چشمش ، یکی خورشید و دیگری ماه بود. پرستندگان این پرنده بایست بی شمار و نیرومند بوده باشند ، زیرا پرندهٔ مزبور را در نظام‌های پیش از تاریخ ، توتم می دانستند و از نخستین زمان موجودی ایزدی و برجسته به شمار می آمد. تصویر نگارهٔ ایزد عبارت است از شاهینی که بر تیرکی نشسته است.

3.jpg (320×731)

پرستشگاه ها
هر جا پرستندگان شاهین میزیستند ، هوروس نیز در آن جا پرستیده می شد ، اما در طول زمان ، در پرستش گاه‌های گوناگونی که به او اختصاص داشت ، نقش و خصوصیاتش دیگرگونه بود. بنابراین در ایزدستان مصری میتوان حدود بیست هوروس را بازیافت که در میان آنان تشخیص هوروس بزرگ یا هاروئیس اهمیت بسیار دارد. دیگر شاهین‌های مربوط به یک شخصیت خورشیدی چون هوربهدتیت ، هوروس ادفو ، ازهوروس ، فرزند ایزیس است که در افسانهٔ ازیری شرحش آمده است ، و هارسی سیس (به انگلیسی: Harsiesis )، کودک انتقام گیرندهٔ پدر ، نیز چنین است.

پرستش آفتاب 
پرستش آفتاب در مناطق مختلف جهان سابقه اى دیرینه دارد و در مواردى از قرآن  به آن اشاره شده است . به راستى در میان تمام خدایانى که در کنار آفریدگار پرستیده مى شدند، هیچ یک از آنها برکات بى پایان خورشید را نداشت . در مصر قدیم براى ساعات مختلف روز، خدایانى که نماینده خورشید بودند، قرار داده شد: مثلا خداى بامداد خپرع ، خداى نیمروز رع و خداى شامگاهان اتوم بود.
همچنین سوسکى که سرگین گردان نامیده مى شود، نماینده خورشید در روى زمین به شمار مى رفت . مصریان قدیم آن حشره را بسیار مقدس ‍ مى دانستند و تصویر او را در طلسمات و بر سینه و پیشانى مجسمه پادشاهان ترسیم مى کردند و از آن برکت و نیکبختى مى خواستند.

2.jpg (731×1000)

اوزیریس ، ایزیس و هوروس

مصریان قدیم مى گفتند اوزیریس (خداى کشاورزى ) با خواهرش ایزیس (الهه مادر) ازدواج کرد و از ایشان فرزندى به نام هوروس (خداى آفتاب ) به دنیا آمد. اوزیریس به دست برادر خود به نام ست (خداى خشکسالى ) کشته شد. ایزیس جسد شوهر مقتول خویش اوزیریس را با زحمت فراوان به دست آورد و آن را به مصر برگرداند و پنهان کرد. هنگامى که ست از این قضیه آگاه شد جسد را پیدا کرد و آن را به چهارده قطعه پاره پاره ساخت و هر قطعه را در مکانى در مصر به خاک سپرد. آن مکانها به برکت پاره هاى آن جسد آباد و بارور شدند. هوروس که اکنون بزرگ شده بود، به خونخواهى پدر، با عموى خود جنگید و با آنکه یک چشم خود را از دست داد، بر عمو پیروز شد و او را اسیر کرد و نزد مادر خویش ایزیس آورد. ایزیس برادر شوهر خود را بخشید. آنگاه هوروس قطعات جسد پدر را به یکدیگر پیوند داد و به کمک خداى حکمت او را زنده کرد. اوزیریس از آن پس ، در جهان نماند و این عالم را به فرزندش هوروس سپرده به جهان زیر زمین رفت و فرمانرواى مردگان شد.

طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک،  ادیان , فرقه ها، 
برچسب ها: هوروس، Horus، خدای مصر، خدای خورشید، مصر باستان، اوزیریس، ست،  

تاریخ : پنجشنبه 21 مرداد 1395 | 05:35 ق.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید