تبلیغات
قلمرو موجودات شب - افسانه های اساطیری یونان

18.jpg (937×650)

پگاسوس

 (به یونانی: Πήγασος) و (به انگلیسی: Pegasus) یا پگاز در اسطوره‌های یونان، اسب بالدار جاودانی؛ یار باوفای بلروفون است.

وقتی پرسئوس سر مدوسا را برید، مدوسا از پوزئیدون حامله بود، از گردن بریدهٔ او پگاسوس به دنیا آمد.

پگاسوس توسط بلروفون اهلی شد. پگاسوس درطی ماجراهای این قهرمان ، مرکب او بود و به او در از بین بردن کایمرا کمک کرد. اما زمانی که  بلروفون می‌خواست به کمک او به المپ برسد، توسط زئوس از اسب سرنگون شد و پگاسوس به تنهایی به المپ رسید و در آنجا ماندگار شد.

19.jpg (450×410)

آرگوس صد چشم

 (به یونانی: Ἄργος Πανόπτης، به انگلیسی: Argus Panoptes)، در اسطوره‌های یونان، از قهرمانان یونانی بود که چشمان بسیاری در بدن داشت.

او را آرگوس مشاهده‌گر می‌گفتند به دلیل آن‌که چشمان فراوانی داشت. در بسیاری از داستان‌ها و نقاشی‌ها ۱۰۰ چشم برای او ذکر کرده‌اند که در سراسر بدن او قرار داشتند. این خاصیت، آرگوس را به یک نگهبان آرمانی مبدل کرده بود و هرا، همسر زئوس، او را برای نگهبانی زئوس و معشوقه‌اش یو، گماشته بود. اما زئوس به هرمس، پیغامبر خدایان، دستور داد تا یو را برباید. هرمس خود را به شکل چوپانی درآورد و با حکایتهای طولانی و آوای نی خود، آرگوس را به خواب برد و یو را دزدید. در بعضی از داستان‌ها، آرگوس در آخر به دست هرمس کشته می‌شود.

 20.jpg (1600×900)

سربروس 

(به یونانی: Κέρβερος) یکی از موجودات افسانه‌ای در اساطیر یونان باستان و یکی دیگر از فرزندان  تایفون  و اکیدنا  استسربروس سگی بود با سه سر (در برخی تفاسیر پنجاه تا صد سر)، پنجه‌هایی همانند شیر و ماری به جای دم که نگهبان دروازه دنیای زیرین و جهان مردگان بود و به ارواح اجازه ورود می‌داد و مانع خروجشان از جهان زیرزمین می‌شد. تنها چند تن از زندگان توانستند به طریقی از این سد بگذرند و به دنیای مردگان رفته و بازگردند. یکی از این افراد اورفئوس بود که توانست با آوازخوانی خوابش کند و به نجات همسرش ائورودیکه برودهرکول نیز در آخرین ماموریت خود موفق شد سربروس را از جایگاه خود خارج سازد و به شاه ائوروستئوس پیشکش کند.


 
طبقه بندی: افسانه ها, هیولا ها, ترسناک، 
برچسب ها: پگاسوس، آرگوس صد چشم، سربروس، خدایان اساطیری، خدایان باستانی، حیوانات اساطیری، خدایان یونانی،  

تاریخ : پنجشنبه 13 اسفند 1394 | 04:39 ق.ظ | نویسنده : jasmine . | نظرات
از دیگر مطالب ترسناک نیز دیدن فرمایید